Games Logo NatWest Island Games - Gotland 2017

Menu

Schedule

Daily Schedules
Sport Schedules
Event Schedules
Venue Schedules
Other Information

Schedule For: Sunday 25th June 2017

Events
Event Heat Time Info
Games Street 16:00 - 22:00   Schedule
Stora Torget
Athletics
Event Heat Time Comment
100m Women Heat 1 17:00
100m Women Heat 2 17:05
100m Women Heat 3 17:10
100m Women Heat 4 17:15
Hammer Throw Men Final 17:15
200m Men Heat 1 17:30
High Jump Men Final 17:30
200m Men Heat 2 17:35
200m Men Heat 3 17:40
200m Men Heat 4 17:45
400m Women Heat 1 18:00
400m Women Heat 2 18:05
400m Women Heat 3 18:10
400m Women Heat 4 18:15
Long Jump Women Final 18:20
800m Men Heat 1 18:30
800m Men Heat 2 18:40
800m Men Heat 3 18:50
10,000m Men Final 19:10 Group start
Hammer Throw Men Final 19:50 Prize Ceremony
High Jump Men Final 20:00 Prize Ceremony
Long Jump Women Final 20:10 Prize Ceremony
10,000m Men Final 20:20 Prize Ceremony
Gutavallen
Badminton
Event Heat Time Comment
Team Event Group Stage 10:00 Isle of Wight vs Greenland
Team Event Group Stage 10:00 Ynys Môn vs Guernsey
Team Event Group Stage 10:00 Menorca vs Orkney
Team Event Group Stage 10:00 Faroe Islands vs Shetland Islands
Team Event Group Stage 10:00 Jersey vs Bermuda
Team Event Group Stage 10:00 Falkland Islands vs Isle of Man
Team Event Group Stage 13:00 Falkland Islands vs Greenland
Team Event Group Stage 13:00 Shetland Islands vs Gotland
Team Event Group Stage 13:00 Gibraltar vs Bermuda
Team Event Group Stage 13:00 Menorca vs Ynys Môn
Team Event Group Stage 13:00 Isle of Wight vs Isle of Man
Team Event Group Stage 13:00 Orkney vs Guernsey
Team Event Group Stage 16:00 Menorca vs Guernsey
Team Event Group Stage 16:00 Ynys Môn vs Orkney
Team Event Group Stage 16:00 Jersey vs Gibraltar
Team Event Group Stage 16:00 Isle of Wight vs Falkland Islands
Team Event Group Stage 16:00 Greenland vs Isle of Man
Team Event Group Stage 16:00 Faroe Islands vs Gotland
Basketball
Beach Volleyball
Event Heat Time VenueComment
Men's Beach Volley Group stage 13:00 Visborg beach arena, CC2 Bobus B - Vieira R vs Hooper C - Smith D
Women's Beach Volley Group stage 13:00 Visborg beach arena, CC1 Kralikova M - Ruiz Bravo V vs Wahlén S - Uddin S
Men's Beach Volley Group stage 14:00 Visborg beach arena, CC1 Brinkborg H - Jonsson V vs Gartshore P - Fortunato Da Silva A
Women's Beach Volley Group stage 14:00 Visborg beach arena, CC2 Gull G - Nelis L vs Gandolfi S - Thompson H
Men's Beach Volley Group stage 15:00 Visborg beach arena, CC2 Campbell R - Shaller S vs Travers J - Travers M
Men's Beach Volley Group stage 15:00 Visborg beach arena, CC1 Jalg H - Põlluäär S vs Örtbrandt S - Alden-Joyce F
Men's Beach Volley Group stage 17:00 Visborg beach arena, CC2 Bobus B - Vieira R vs Dack N - Santamaria C
Women's Beach Volley Group stage 17:00 Visborg beach arena, CC1 Kralikova M - Ruiz Bravo V vs Zablocka K - da Silva Abreu L
Men's Beach Volley Group stage 18:00 Visborg beach arena, CC2 Bucci I - Orlowski K vs Hooper C - Smith D
Women's Beach Volley Group stage 18:00 Visborg beach arena, CC1 Wahlén S - Uddin S vs Gandolfi S - Thompson H
Women's Beach Volley Group stage 19:00 Visborg beach arena, CC1 Harrison M - Powery I vs Sokic K - Appleton N
Football
Event Heat Time VenueComment
Women's Football Group Stage 13:00 Visborgsvallen Greenland vs Gotland
Women's Football Group Stage 13:00 Dalhem Hitra vs Menorca
Women's Football Group Stage 13:00 Stenkyrka Åland vs Western Isles
Women's Football Group Stage 13:00 Väskinde Isle of Man vs Ynys Môn
Women's Football Group Stage 13:00 Fardhem Jersey vs Isle of Wight
Men's Football Group Stage 17:00 Stenkyrka Menorca vs Orkney
Men's Football Group Stage 17:00 Väskinde Alderney vs Jersey
Men's Football Group Stage 17:00 Säve, Visby Greenland vs Western Isles
Men's Football Group Stage 17:00 Dalhem Guernsey vs Åland
Men's Football Group Stage 17:00 Hemse Saaremaa vs Shetland Islands
Men's Football Group Stage 17:00 Fårösund Isle of Man vs Hitra
Men's Football Group Stage 17:00 Visborgsvallen Ynys Môn vs Falkland Islands
Men's Football Group Stage 20:45 Gutavallen Gotland vs Froya
Shooting
Table Tennis
Event Heat Time Comment
Team Event Group Stage 09:00 Group Stage
Team Event Group Stage 09:00 Isle of Wight vs Guernsey
Team Event Group Stage 09:00 Greenland vs Isle of Man
Team Event Group Stage 09:00 Cayman Islands vs Jersey
Team Event Group Stage 09:00 Gotland vs Shetland Islands
Team Event Group Stage 09:00 Åland vs Menorca
Team Event Group Stage 09:00 Faroe Islands vs Alderney
Team Event Group Stage 11:30 Faroe Islands vs Shetland Islands
Team Event Group Stage 11:30 Alderney vs Åland
Team Event Group Stage 11:30 Gotland vs Menorca
Team Event Group Stage 11:30 Isle of Wight vs Jersey
Team Event Group Stage 11:30 Guernsey vs Isle of Man
Team Event Group Stage 11:30 Cayman Islands vs Greenland
Team Event Group Stage 15:30 Cayman Islands vs Guernsey
Team Event Group Stage 15:30 Isle of Wight vs Isle of Man
Team Event Group Stage 15:30 Greenland vs Jersey
Team Event Group Stage 15:30 Alderney vs Gotland
Team Event Group Stage 15:30 Shetland Islands vs Menorca
Team Event Group Stage 15:30 Faroe Islands vs Åland
Tennis
Event Heat Time Comment
Men's Team Event Round of 16 09:00 Saaremaa vs Gibraltar
Men's Team Event Round of 16 09:00 Åland vs Faroe Islands
Men's Team Event Round of 16 09:00 Gotland vs Ynys Môn
Men's Team Event Round of 16 09:00 Isle of Wight vs Isle of Man
Men's Team Event Round of 16 12:00 Cayman Islands vs Menorca
Women's Team Event Quarter-Finals 12:00 Menorca vs Åland
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Guernsey vs Saaremaa
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Åland vs Gotland
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Isle of Man vs Bermuda
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Menorca vs Jersey
Mixed Doubles Quarter-Finals 18:00 West R - Dyer J vs Alberti Fuster M - Sánchez Negre G
Mixed Doubles Quarter-Finals 18:00 Valverde J - Bengtsson Cerne I vs Drewry S - Faragher K
Mixed Doubles Quarter-Finals 18:00 Robinson P - Barker L vs Arho Avrén A - Havrén T
Slite
Triathlon
Event Heat Time Comment
Women’s Individual Final 11:30 - 16:00 Wisby Strand
Triathlon Team Women Final 11:30 - 16:00 Wisby Strand
Men’s Individual Final 13:00 - 16:00 Wisby Strand
Triathlon Team Men Final 13:00 - 16:00 Wisby Strand
Volleyball
Event Heat Time VenueComment
Men's Volleyball Group stage 11:00 Visby Ishall, court 1 Saaremaa vs Cayman Islands
Women's Volleyball Group stage 11:00 Visby Ishall, court 2 Åland vs Gibraltar
Men's Volleyball Group stage 13:00 Visby Ishall, court 1 Faroe Islands vs Greenland
Women's Volleyball Group stage 13:00 Visby Ishall, court 2 Hitra vs Jersey
Men's Volleyball Group stage 15:00 Visby Ishall, court 2 Åland vs Guernsey
Women's Volleyball Group stage 15:00 Visby Ishall, court 1 Bermuda vs Greenland
Men's Volleyball Group stage 17:30 Visby Ishall, court 2 Bermuda vs Jersey
Women's Volleyball Group stage 17:30 Visby Ishall, court 1 Saaremaa vs Gotland
Men's Volleyball Group stage 19:30 Visby Ishall, court 1 Gotland vs Cayman Islands
Women's Volleyball Group stage 19:30 Visby Ishall, court 2 Menorca vs Gibraltar

Follow us:
Info Twitter Facebook
Site Provided By:
Exis Logo
Site Hosted By:
wi-manx logo