Games Logo NatWest Island Games - Gotland 2017

Menu

Medal Winners

Sport Event Competitor Island Medal
Athletics 1,500m Men GIB Harvey Dixon Gibraltar GoldGold
Athletics 1,500m Men JER Samuel Maher Jersey SilverSilver
Athletics 1,500m Men GIB Cameron Payas Gibraltar BronzeBronze
Athletics 1,500m Women ORK Anna Tait Orkney GoldGold
Athletics 1,500m Women IOM Rachael Franklin Isle of Man SilverSilver
Athletics 1,500m Women FAR Rebekka Fuglø Faroe Islands BronzeBronze
Athletics 10,000m Men IOM Oliver Lockley Isle of Man GoldGold
Athletics 10,000m Men GUE Lee Merrien Guernsey SilverSilver
Athletics 10,000m Men GOT Daniel Antonsson Gotland BronzeBronze
Athletics 10,000m Women GUE Louise Perrio Guernsey GoldGold
Athletics 10,000m Women FAR Marna Leila Vandsdal Egholm Faroe Islands SilverSilver
Athletics 10,000m Women IOM Hannah Howard Isle of Man BronzeBronze
Athletics 100m Hurdles Women MEN Angela Lopéz Marti Menorca GoldGold
Athletics 100m Hurdles Women IOM Amber Sibbald Isle of Man SilverSilver
Athletics 100m Hurdles Women IOM Hannah Riley Isle of Man BronzeBronze
Athletics 100m Men CAY Kemar Hyman Cayman Islands GoldGold
Athletics 100m Men GUE Joshua Allaway Guernsey SilverSilver
Athletics 100m Men JER Tyler Johnson Jersey BronzeBronze
Athletics 100m Women ALA Hanna Wiss Åland GoldGold
Athletics 100m Women BER Taahira Butterfield Bermuda SilverSilver
Athletics 100m Women ORK Taylah Spence Orkney BronzeBronze
Athletics 110m Hurdles Men SAA Rauno Liitmäe Saaremaa GoldGold
Athletics 110m Hurdles Men JER Peter Irving Jersey SilverSilver
Athletics 110m Hurdles Men YSM Gethin Hughes Ynys Môn BronzeBronze
Athletics 200m Men CAY Jamal Walton Cayman Islands GoldGold
Athletics 200m Men JER Tyler Johnson Jersey SilverSilver
Athletics 200m Men GIB Jerai Torres Gibraltar BronzeBronze
Athletics 200m Women GUE Hannah Lesbirel Guernsey GoldGold
Athletics 200m Women BER Taahira Butterfield Bermuda SilverSilver
Athletics 200m Women SHE Faye Cox Shetland Islands BronzeBronze
Athletics 3000m SteepleChase Men IOW Daniel Eckersley Isle of Wight GoldGold
Athletics 3000m SteepleChase Men GUE Ed Mason Guernsey SilverSilver
Athletics 3000m SteepleChase Men IOM Max Costley Isle of Man BronzeBronze
Athletics 4 x 100m Relay Men CAY Cayman Islands Cayman Islands GoldGold
Athletics 4 x 100m Relay Men GUE Guernsey Guernsey SilverSilver
Athletics 4 x 100m Relay Men ALA Åland Åland BronzeBronze
Athletics 4 x 100m Relay Women IOM Isle of Man Isle of Man GoldGold
Athletics 4 x 100m Relay Women ALA Åland Åland SilverSilver
Athletics 4 x 100m Relay Women SHE Shetland Islands Shetland Islands BronzeBronze
Athletics 4 x 400m Relay Men JER Jersey Jersey GoldGold
Athletics 4 x 400m Relay Men GIB Gibraltar Gibraltar SilverSilver
Athletics 4 x 400m Relay Men IOM Isle of Man Isle of Man BronzeBronze
Athletics 4 x 400m Relay Women IOM Isle of Man Isle of Man GoldGold
Athletics 4 x 400m Relay Women SHE Shetland Islands Shetland Islands SilverSilver
Athletics 4 x 400m Relay Women GUE Guernsey Guernsey BronzeBronze
Athletics 400m Hurdles Men GUE Alastair Chalmers Guernsey GoldGold
Athletics 400m Hurdles Men GUE Sam Wallbridge Guernsey SilverSilver
Athletics 400m Hurdles Men CAY Jeavhon Jackson Cayman Islands BronzeBronze
Athletics 400m Hurdles Women MEN Angela Lopéz Marti Menorca GoldGold
Athletics 400m Hurdles Women JER Olivia Allbut Jersey SilverSilver
Athletics 400m Hurdles Women GOT Josefine Havdelin Gotland BronzeBronze
Athletics 400m Men CAY Jamal Walton Cayman Islands GoldGold
Athletics 400m Men JER Sam Dawkins Jersey SilverSilver
Athletics 400m Men IOM Joseph Reid Isle of Man BronzeBronze
Athletics 400m Women IOM Catherine Reid Isle of Man GoldGold
Athletics 400m Women CAY Shalysa Wray Cayman Islands SilverSilver
Athletics 400m Women GUE Eleanor Gallagher Guernsey BronzeBronze
Athletics 5,000m Men GIB Harvey Dixon Gibraltar GoldGold
Athletics 5,000m Men IOW Daniel Eckersley Isle of Wight SilverSilver
Athletics 5,000m Men MEN Rafel Quintana Villalonga Menorca BronzeBronze
Athletics 5,000m Women ORK Anna Tait Orkney GoldGold
Athletics 5,000m Women GUE Sarah Mercier Guernsey SilverSilver
Athletics 5,000m Women GUE Louise Perrio Guernsey BronzeBronze
Athletics 800m Men SHE Seumas Mackay Shetland Islands GoldGold
Athletics 800m Men CAY Tahj Lewis Cayman Islands SilverSilver
Athletics 800m Men GIB Cameron Payas Gibraltar BronzeBronze
Athletics 800m Women FAR Rebekka Fuglø Faroe Islands GoldGold
Athletics 800m Women SHE Emma Leask Shetland Islands SilverSilver
Athletics 800m Women JER Gemma Dawkins Jersey BronzeBronze
Athletics Discus Men GOT Erik Larsson Gotland GoldGold
Athletics Discus Men YSM Connor Laverty Ynys Môn SilverSilver
Athletics Discus Men SAA Genro Paas Saaremaa BronzeBronze
Athletics Discus Women SAA Linda Treiel Saaremaa GoldGold
Athletics Discus Women SAA Airike Kapp Saaremaa SilverSilver
Athletics Discus Women YSM Brea Leung Ynys Môn BronzeBronze
Athletics Half Marathon Men GUE Lee Merrien Guernsey GoldGold
Athletics Half Marathon Men IOM Oliver Lockley Isle of Man SilverSilver
Athletics Half Marathon Men IOM Kevin Loundes Isle of Man BronzeBronze
Athletics Half Marathon Team Men IOM Isle of Man Isle of Man GoldGold
Athletics Half Marathon Team Men SAA Saaremaa Saaremaa SilverSilver
Athletics Half Marathon Team Men GUE Guernsey Guernsey BronzeBronze
Athletics Half Marathon Team Women IOM Isle of Man Isle of Man GoldGold
Athletics Half Marathon Team Women GUE Guernsey Guernsey SilverSilver
Athletics Half Marathon Team Women GIB Gibraltar Gibraltar BronzeBronze
Athletics Half Marathon Women GUE Louise Perrio Guernsey GoldGold
Athletics Half Marathon Women FAR Marna Leila Vandsdal Egholm Faroe Islands SilverSilver
Athletics Half Marathon Women IOM Hannah Howard Isle of Man BronzeBronze
Athletics Hammer Throw Men SAA Genro Paas Saaremaa GoldGold
Athletics Hammer Throw Men IOW Andrew Frost Isle of Wight SilverSilver
Athletics Hammer Throw Men IOM Richard Bell Isle of Man BronzeBronze
Athletics Hammer Throw Women IOW Amy Clarke Isle of Wight GoldGold
Athletics Hammer Throw Women GOT Annie Hansson Gotland SilverSilver
Athletics Hammer Throw Women IOW Wallis Canning Isle of Wight BronzeBronze
Athletics High Jump Men IOM Joshua Hewett Isle of Man GoldGold
Athletics High Jump Men YSM Iwan Parry Ynys Môn SilverSilver
Athletics High Jump Men JER Jason Fox Jersey BronzeBronze
Athletics High Jump Women YSM Amelia-Jayne Jennings-McLaughlin Ynys Môn GoldGold
Athletics High Jump Women SAA Teele Treiel Saaremaa SilverSilver
Athletics High Jump Women CAY Aijah Lewis Cayman Islands BronzeBronze
Athletics Javelin Men CAY Alexander Pascal Cayman Islands GoldGold
Athletics Javelin Men IOM Joe Harris Isle of Man SilverSilver
Athletics Javelin Men SAA Sander Suurhans Saaremaa BronzeBronze
Athletics Javelin Women SAA Airike Kapp Saaremaa GoldGold
Athletics Javelin Women CAY Denaliz Thomas Cayman Islands SilverSilver
Athletics Javelin Women GOT Anete Seina Gotland BronzeBronze
Athletics Long Jump Men GOT Daniel Örevik Gotland GoldGold
Athletics Long Jump Men CAY Carl Morgan Cayman Islands SilverSilver
Athletics Long Jump Men ALA Joel Thölix Åland BronzeBronze
Athletics Long Jump Women ALA Hanna Wiss Åland GoldGold
Athletics Long Jump Women IOM Bethan Pilley Isle of Man SilverSilver
Athletics Long Jump Women SAA Kärt Õunapuu Saaremaa BronzeBronze
Athletics Shot Put Men SAA Genro Paas Saaremaa GoldGold
Athletics Shot Put Men GOT Erik Larsson Gotland SilverSilver
Athletics Shot Put Men YSM Connor Laverty Ynys Môn BronzeBronze
Athletics Shot Put Women SAA Linda Treiel Saaremaa GoldGold
Athletics Shot Put Women WES Eve Carrington Western Isles SilverSilver
Athletics Shot Put Women ALA Linn Gustafsson Åland BronzeBronze
Athletics Triple Jump Men CAY Carl Morgan Cayman Islands GoldGold
Athletics Triple Jump Men FAR Tórur Mortensen Faroe Islands SilverSilver
Athletics Triple Jump Men ALA Andreas Henriksson Åland BronzeBronze
Athletics Triple Jump Women WES Heather Marie Mackinnon Western Isles GoldGold
Athletics Triple Jump Women JER Kamela Monks Jersey SilverSilver
Athletics Triple Jump Women FAR Margit Weihe Fríðmundsdóttir Faroe Islands BronzeBronze
Medal Winners RSS