Games Logo NatWest Island Games - Gotland 2017

Menu

Tennis

Men's Singles

Heat: Junior Plate Final
Jovan Jordan-Whitter 2 - 0 Daniel Reid
BER Bermuda   CAY Cayman Islands
7-5, 7-5
Thursday 29th June 2017 16:30
Slite

29/06/2017 18:48:10 Confirmed 30/06/2017 10:27:04

View Full LadderView Full Results
Other Heats:
Heat Last Result
Final 30/06/2017 12:26:50
Semi-Finals 29/06/2017 12:14:14
Quarter-Finals 28/06/2017 17:41:21
Round of 16 28/06/2017 12:50:11
Round of 32 27/06/2017 20:15:21
Round of 64 27/06/2017 14:39:32
Senior Plate Final 29/06/2017 18:17:40
Senior Plate Semi-Finals 29/06/2017 10:44:47
Senior Plate Quarter-Finals 28/06/2017 19:52:07
Senior Plate Round of 16 28/06/2017 14:48:01
Junior Plate Semi-Finals 29/06/2017 10:31:41
Junior Plate Quarter-Finals 29/06/2017 10:32:23
Junior Plate Round of 16 28/06/2017 13:45:59
Event Schedule
Heat Date Time VenueComment
Round of 64 Tue 27 Jun 09:00 Slite Callum Theaker vs Santiago Rayment-Gomez
Round of 64 Tue 27 Jun 09:00 Slite Josep Coll Llopis vs Isak Bolin
Round of 64 Tue 27 Jun 09:00 Slite Regan Matthews vs Johan Valverde
Round of 64 Tue 27 Jun 09:00 Slite Karl Lindberg vs Marc Chinn
Round of 64 Tue 27 Jun 10:15 Slite Zacharias Forsström vs Nico Robinson
Round of 64 Tue 27 Jun 10:15 Slite David Riera Pons vs Jovan Jordan-Whitter
Round of 64 Tue 27 Jun 10:15 Slite James Taylor vs Daniel Reid
Round of 64 Tue 27 Jun 10:15 Slite Priit Suluste vs Michael Foulkes
Round of 64 Tue 27 Jun 11:30 Slite Martin Simonsen vs Kevin Fawcett
Round of 64 Tue 27 Jun 11:30 Slite Björn Carlnäs vs Nicolas Diable
Round of 64 Tue 27 Jun 11:30 Slite James Buxton vs Miguel Alberti Fuster
Round of 64 Tue 27 Jun 11:30 Slite Virgo Arge vs Sion Myers
Round of 64 Tue 27 Jun 12:45 Slite Pieter Robinson vs Philip Biskop
Round of 64 Tue 27 Jun 12:45 Slite Jeremy Poggio vs Harry Wilmott-Stanton
Round of 64 Tue 27 Jun 12:45 Slite Ryan Chinn vs Rauno Gull
Round of 64 Tue 27 Jun 12:45 Slite Michael Moralee vs Joakim Ulfvebrand
Round of 32 Tue 27 Jun 14:00 Slite Ogier GSY v Theaker CAY
Round of 32 Tue 27 Jun 14:00 Slite Butler BER v Coll-Llopis MEN
Round of 32 Tue 27 Jun 14:00 Slite Watkins JSY v Matthews IOW
Round of 32 Tue 27 Jun 14:00 Slite Kilumets SAA v M.Chinn IOM
Round of 32 Tue 27 Jun 15:15 Slite Parry YNY v N.Robinson GSY
Round of 32 Tue 27 Jun 15:15 Slite Engstrom GOT v Riera-Pons MEN
Round of 32 Tue 27 Jun 15:15 Slite Drewry IOM v Taylor GIB
Round of 32 Tue 27 Jun 15:15 Slite Cross JSY v Suluste SAA
Round of 32 Tue 27 Jun 16:30 Slite Fawcett CAY v Brading IOW
Round of 32 Tue 27 Jun 16:30 Slite Diable GIB v West GSY
Round of 32 Tue 27 Jun 16:30 Slite Alberti-Fuster MEN v Byman ALA
Round of 32 Tue 27 Jun 16:30 Slite Myers YNY v Manders BER
Round of 32 Tue 27 Jun 17:45 Slite P.Robinson GSY v Petersson FAR
Round of 32 Tue 27 Jun 17:45 Slite Wilmott-Stanton IOW v Weaver JSY
Round of 32 Tue 27 Jun 17:45 Slite Gull SAA v Thomas BER
Round of 32 Tue 27 Jun 17:45 Slite Ulfvebrand GOT v Parker JSY
Round of 16 Wed 28 Jun 09:00 Slite Patrick Ogier vs Josep Coll Llopis
Round of 16 Wed 28 Jun 09:00 Slite Michael Watkins vs Kert Kilumets
Round of 16 Wed 28 Jun 09:00 Slite Nico Robinson vs Filip Engström
Round of 16 Wed 28 Jun 09:00 Slite James Taylor vs Priit Suluste
Round of 16 Wed 28 Jun 10:15 Slite Kevin Fawcett vs Rob West
Round of 16 Wed 28 Jun 10:15 Slite Miguel Alberti Fuster vs Gavin Manders
Round of 16 Wed 28 Jun 10:15 Slite Nicholas Petersson vs Scott Weaver
Round of 16 Wed 28 Jun 10:15 Slite David Thomas vs Stuart Parker
Junior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 11:30 Slite Santiago Rayment-Gomez vs Isak Bolin
Junior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 11:30 Slite Zacharias Forsström vs Michael Foulkes
Junior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 11:30 Slite Philip Biskop vs Michael Moralee
Junior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 11:30 Slite Luca Rayment-Gomez vs Ryan Chinn
Wed 28 Jun 11:30 Slite Plate Round of 32 (first quarter)
Wed 28 Jun 12:15 Slite Plate Round of 32 (second quarter)
Senior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 12:45 Slite Callum Theaker vs Regan Matthews
Senior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 12:45 Slite David Riera Pons vs Nicolas Diable
Senior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 12:45 Slite Sion Myers vs Marc Chinn
Senior Plate Round of 16 Wed 28 Jun 12:45 Slite Pieter Robinson vs Harry Wilmott-Stanton
Wed 28 Jun 13:00 Slite Plate Round of 32 (third quarter)
Wed 28 Jun 13:45 Slite Plate Round of 32 (fourth quarter)
Quarter-Finals Wed 28 Jun 14:30 Slite
Senior Plate Quarter-Finals Wed 28 Jun 16:30 Slite S.Butler v C.Theaker CAY or R.Matthews IOW
Senior Plate Quarter-Finals Wed 28 Jun 16:30 Slite S.Drewry IOM v D.Riera-Pons MEN or N.Diable GIB
Senior Plate Quarter-Finals Wed 28 Jun 16:30 Slite S.Myers YNY or M.Chinn IOM v J.Cross JSY
Senior Plate Quarter-Finals Wed 28 Jun 16:30 Slite P.Robinson GSY or H.Wilmott-Stanton IOW v O.Byman ALA
Wed 28 Jun 18:15 Slite Plate Round of 16 (top half)
Wed 28 Jun 19:00 Slite Plate Round of 16 (bottom half)
Junior Plate Semi-Finals Thu 29 Jun 09:00 Slite Johan Valverde vs Jovan Jordan-Whitter
Junior Plate Semi-Finals Thu 29 Jun 09:00 Slite Daniel Reid vs Ryan Chinn
Senior Plate Semi-Finals Thu 29 Jun 09:00 Slite Samuel Butler vs David Riera Pons
Senior Plate Semi-Finals Thu 29 Jun 09:00 Slite Marc Chinn vs Otto Byman
Semi-Finals Thu 29 Jun 10:30 Slite Patrick Ogier vs Priit Suluste
Semi-Finals Thu 29 Jun 10:30 Slite Miguel Alberti Fuster vs Stuart Parker
Junior Plate Final Thu 29 Jun 16:30 Slite Jovan Jordan-Whitter vs Daniel Reid
Senior Plate Final Thu 29 Jun 16:30 Slite Samuel Butler vs Otto Byman
Final Fri 30 Jun 10:30 Rackethallen, Visby Patrick Ogier vs Stuart Parker

Other Tennis Events:

Event Results Entries Medals Schedule Last Result
Men's Team Event Results Entries Medals Schedule 26/06/2017 20:32:05
Men's Singles Results Entries Medals Schedule 30/06/2017 12:26:50
Men's Doubles Results Entries Medals Schedule 30/06/2017 17:04:18

Follow us:
Info Twitter Facebook
Site Provided By:
Exis Logo
Site Hosted By:
wi-manx logo